آش ترخینه (کردی)


آش ترخینه (کردی)
غذاهای محلی
4-6

مواد لازم

پیاز داغ

  4 قاشق سوپ خوری

ترخینه

  200 گرم

زعفران آب کرده

  2-3 قاشق سوپ خوری

کره

  2 قاشق سوپ خوری

کشمش پلویی

  به دلخواه

گردو خرد شده

  1 پیمانه

گوشت ماهیچه

  300 گرم

لوبیا قرمز

  1/2 پیمانه

نخود

  1/2 پیمانه

نخود را به مدت 24 ساعت بذارین خیس بخوره و بذارین بپزه. لوبیا قرمز را هم از یک شب قبل خیس کنید و بذارین بپزه. زمان پخت لوبیا و نخود با هم فرق میکنه نخود دیرپزه پس جدا جدا بپزین خیلی بهتره.

گوشت را با مقداری از پیاز داغ کره و فلفل سیاه درون قابلمه ریخته و مواد را با هم تفت بدین و بذارید گوشت بپزه. وقتی که گوشت پخت یا آنرا له کنید یا اینکه ریش ریش کنید.

ترخینه را بذارید داخل آب راجوش و بذارین نیم ساعتی بمونه تا نرم بشه .
بعد که نرم شد دیگه این قسمتشو از خودم در آوردم ! ریختم تو آبکش و زیر آب قشنگ شستمشون ! آخه من همیشه فکر میکردم شاید این ترخینه خیلی تمیز نباشه ولی خب من الان زنده هستم! پس خیالتون راحت باشه!

حالا همه مواد را با هم مخلوط کنید. حبوبات پخته شده گوشت ریش ریش شده همراه با آب گوشتی که ازش باقی مونده و ترخینه نرم شده ،و بذارین آشتون جا بیفته. مدام هم بهش سر بزنید و همش بزنید. آخر سر هم بهش نمک و زعفران آب کرده اضافه کنید.

راستی من کلا آش را با پیاز داغ و زردچوبه فراوون دوست دارم برای همین یک عالمه پیاز داغ زردچوبه ای هم علاوه بر دستور توی این آش ریختم.

وقتی آشتون پخت بریزید در ظرف مورد نظر و روش را با پیاز داغ و گردو و کشمش تزئین کنید. ( من کشمش نریختم چون دوست ندارم آش شیرین باشه )

: الی گو لو

تصویر غذا
شام چی داریم؟ - آش ترخینه (کردی)

به این غذا رای بدید
تا حالا   نفر به این غذا رای دادند که در مجموع به نظرشون این غذا   بوده است
در ضمن  2252  نفر هم، این دستور پخت رو مشاهده کردند
شما هم می تونید با کلیک روی شكلك ها به این غذا رای بدید
اگر ماوس رو یکم روی هر ستاره نگه داری، بهت نشون میده که معنیش چیهاگر دوست داری نظرات بقیه رو راجع به این غذا بدونی یا اینکه نظرت رو بنویسی که بقیه بخونند به این قسمت یه نگاهی بنداز


سمن 1394/10/13
من کوردم ترخینه شاید بخاطره رنگش فک کردین کثیفه ولی اشتباه میکنید خیلیم تمیز و مقویه از خیلی چیزای دیگه بهداشتی تره...ترخینه جلوی آفتاب درست میشه

نیکا 1391/10/12
از این به بعد غذای کردی بیشتر بذارین

خوشحال می شیم که نظرتون رو راجع به این دستور پخت بدونیم


Graph