خوراک ریزه کوفته اذری


خوراک ریزه کوفته اذری

مواد لازم

آبغوره

  نصف پیمانه

برنج

  نصف پیمانه

پیاز

  2 عدد

تخم مرغ

  1 عدد

رب گوجه فرنگی

  2 قاشق سوپ خوری

روغن مایع

  نصف پیمانه

گوشت چرخ کرده

  250 گرم

لوبیا چیتی

  200 گرم

نمک و زردچوبه

  به مقدار لازم

هویج

  1 کیلو گرم

۱) ابتدا لوبیا را در کاسه‌ای بریزید و بعد از شستن، به مدت ۵ الی ۶ساعت در مقداری آب سرد خیس کنید؛ سپس به قابلمه‌ای منتقل کرده و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا بپزد.
زمان لازم برای پخت لوبیا، حدود یک تا یک‌ساعت و نیم است (البته این مدت بستگی به جنس لوبیا نیز دارد؛ بعضی لوبیاها زودپز و بعضی دیگر دیرپز هستند).
۲) بعد از پختن لوبیا، آن را داخل آبکش ریخته و کنار بگذارید.
نکته یک) شما می‌توانید مقدار آب لازم برای پخت لوبیا را کمتر بریزید تا در پایان پخت، آب آن نیز به خورد لوبیا برود. در این صورت، دیگر نیازی به آبکش‌کردن وجود ندارد.
نکته ۲) اگر با محدودیت زمانی برای درست کردن غذا مواجه هستید، می‌توانید به جای صرف وقت برای پختن لوبیا از کنسرو آن استفاده کنید.
۳) برنج را نیز در کاسه‌ای حاوی مقداری آب بریزید و به مدت یک‌ساعت خیس کنید.
۴) یکی از پیازها را شسته و پس از پوست‌کندن به‌صورت خلالی خرد کنید؛ سپس در یک تابه گود متوسط مقداری روغن بریزید و پیاز خردشده را در روغن تفت دهید.
۵) هویج‌ها را نیز نازک پوست کنده و به‌صورت خلالی خرد کنید؛ سپس آنها را نیز در تابه‌ای جداگانه در مقداری روغن تفت دهید.
ـ نکته: هنگام تفت‌دادن هویج توجه داشته باشید که در تابه را نگذارید تا هویج همچنان فرم سخت و ترد خود را طی سرخ‌شدن حفظ کند.
۶) گوشت چرخ‌کرده را در یک کاسه گود شیشه‌ای ریخته و پیاز دیگر را پس از پوست‌کندن و شستن داخل آن رنده کنید، سپس مخلوط گوشت و پیاز را با دست خوب ورز دهید.
هنگام ورزدادن، نمک، فلفل، زردچوبه، برنج خیسانده شده و یک‌چهارم پیمانه آب را نیز اضافه کنید. در پایان، تخم‌مرغ را نیز بیفزایید و دوباره مواد را خوب مخلوط کنید و کنار بگذارید. [خواص تخم‌مرغ]
۷) حالا در تابه‌ای که پیش از این پیاز را در آن تفت داده‌اید، رب را اضافه کرده و زیر تابه را روشن کنید تا کمی تفت داده شود؛ به این ترتیب، رنگ آن در غذا بیشتر خواهد شد.
سپس حدود یک‌چهارم پیمانه آب داخل تابه بریزید. بعد از اینکه یکی دو جوش زد، مقداری از مخلوط گوشتی را برداشته و در کف دست‌تان به شکل گلوله‌ به اندازه گردو درست کرده و داخل تابه بیندازید. این عمل را آن‌قدر تکرار کنید تا تمام مخلوط گوشتی به‌صورت کوفته‌های ریز گردویی شکل درآیند.
بعد هویج سرخ‌شده و لوبیای پخته را اضافه کنید و پس از گذشت حدود نیم ساعت آبغوره یا آب نارنج را بیفزایید و بگذارید تا خوراک خوب جا بیفتد. زمان لازم برای طبخ این غذا حدود یک ساعت است.


1- شما می ‌توانید مقدار آب لازم برای پخت لوبیا را کمتر بریزید تا در پایان پخت، آب آن نیز به خورد لوبیا برود. در این صورت، دیگر نیازی به آبکش‌کردن وجود ندارد.

2- اگر زمان کمی برای درست کردن غذا دارید، می ‌توانید به جای صرف وقت برای پختن لوبیا از کنسرو آن استفاده کنید.

3- هنگام تفت ‌دادن هویج، در تابه را نگذارید تا هویج همچنان فرم سخت و ترد خود را طی سرخ‌ شدن حفظ کند.

: پی سی پارسی

تصویر غذا
شام چی داریم؟ - خوراک ریزه کوفته اذری

به این غذا رای بدید
تا حالا   نفر به این غذا رای دادند که در مجموع به نظرشون این غذا   بوده است
در ضمن  2258  نفر هم، این دستور پخت رو مشاهده کردند
شما هم می تونید با کلیک روی شكلك ها به این غذا رای بدید
اگر ماوس رو یکم روی هر ستاره نگه داری، بهت نشون میده که معنیش چیهاگر دوست داری نظرات بقیه رو راجع به این غذا بدونی یا اینکه نظرت رو بنویسی که بقیه بخونند به این قسمت یه نگاهی بنداز


خوشحال می شیم که نظرتون رو راجع به این دستور پخت بدونیم


Graph