سمنو


سمنو
دسر

مواد لازم

آب

  به مقدار لازم

آرد سفید

  2/5 الی 3 کیلو گرم

بادام خلال شده

  برای تزئین

پسته خلال شده

  برای تزئین

گردو

  برای تزئین

گندم تازه

  1 کیلو گرم

گندم را خیس کنید و روز بعد در دستمال تمیزی بریزید وقتی جوانه زد در سینی پهن کنید و در معرض نور قرار دهیدتا زمانیکه جوانه بلند شده و نقره ای رنگ شود دراین فاصله باید از گندم به دقت نگهداری شده و چند ساعت یک بار آب روی آن بریزیدتا خوب شسته شود وسینی را کج کنید تا آب زیر آن خالی شود و در جای خنک نگهداری شود. اگر مراقبت کافی به عمل نیاید سبزه شما بدبو شده و یا کپک میزند و دیگر قابل استفاده نمی باشد . ظرف ۵ الی ۶ روز معمولاً آماده جهت تهیه سمنو می شود.

وقتی جوانه آماده شد آن را چرخ کنید و شیرابه آن را صاف کنید . نیمی از شیرابه را در یخچال نگهداری کنید

آرد رابا آب مخلوط و صاف و یکنواخت کنید و نیم دیگر شیرابه را به آن اضافه کنید مخلوط بدست آمده از نظر غلظت شبیه به یک فرنی شل میشود . سمنو را روی حرارت کم گذاشته و مدام بهم بزنید .زمان زیادی برای عمل آوری سمنو لازم است نباید خسته شوید در قدیم از دوستان و همسایه ها کمک می گرفتند . وقتی سمنو قوام آمد ونسبتاً سفت شد .نیم دیگر شیرابه را که در یخچال نگه داشته بودید را به آن اضافه کنید . به اصطلاح سرخ شود یعنی رنگ آن تیره و قهوه ای شود . وقتی سمنو رنگ و قوام لازم را پیدا کرد حرارن را خاموش و گردو و بادام را به آن اضافه کنید.

: سایت آشپزی رنگین

تصویر غذا
شام چی داریم؟ - سمنو

به این غذا رای بدید
تا حالا   نفر به این غذا رای دادند که در مجموع به نظرشون این غذا   بوده است
در ضمن  1501  نفر هم، این دستور پخت رو مشاهده کردند
شما هم می تونید با کلیک روی شكلك ها به این غذا رای بدید
اگر ماوس رو یکم روی هر ستاره نگه داری، بهت نشون میده که معنیش چیهاگر دوست داری نظرات بقیه رو راجع به این غذا بدونی یا اینکه نظرت رو بنویسی که بقیه بخونند به این قسمت یه نگاهی بنداز


خوشحال می شیم که نظرتون رو راجع به این دستور پخت بدونیم


Graph