چلو خورشت چغاله بادام


چلو خورشت چغاله بادام

مواد لازم

پیاز بزرگ

  2 عدد

جعفری تازه

  350 گرم

چاغاله بادام

  500 گرم

روغن سرخ کردنی

  به مقدار لازم

گوشت خورشتی

  500-700 کیلو گرم

نعنا تازه

  150 گرم

نمک و فلفل و زردچوبه

  به مقدار لازم

قابلمه‌ای آماده کرده و روی اجاق گاز قرار دهید. مقداری روغن مایع سرخ کردنی در آن بریزید. پیازهایی را که از پیش شسته و به صورت خلالی خرد کرده‌اید را در داخل روغن بریزید و سرخ کنید. هنگام درست کردن پیازداغ، زردچوبه را هم اضافه کنید.قطعات گوشت خورشی را نیز به همراه چغاله‌ها که چوب انتهای آنها گرفته شده است، به پیاز داغ اضافه کنید و با هم تفت دهید. بعد از مرحله تفت دادن،4 لیوان آب در قابلمه بریزید. نمک و فلفل را نیز به مقدار لازم اضافه کنید.سپس شعله اجاق گاز را کم کرده و بگذارید تا مواد خورش آرام‌آرام بپزند. پخت چغاله نیز مانند پخت گوشت به زمان زیادی نیاز دارد پس هنگام درست کردن این خورش، مانند دیگر خورش‌های قدیمی ایرانی زودتر دست به کار شوید. در ضمن، هرچه چغاله‌ها درشت‌تر باشند، این زمان طولانی‌تر خواهد بود.در فاصله پخت گوشت و چغاله، نعنا و جعفری را خرد کرده و در مقداری روغن تفت دهید. بعد از آنکه گوشت خورش نیم‌پز شد، مخلوط نعنا و جعفری سرخ شده را به آن اضافه کنید و بگذارید خورش جا بیفتد.سپس زمانی تقریبا حدود یک ربع تا نیم ساعت پیش از سرو غذا چاشنی ترشی را اضافه کنید. این چاشنی با توجه به ذائقه شما می‌تواند آب لیموترش یا آب‌غوره باشد. پس از آنکه ترشی آب‌لیمو یا آب‌غوره خورش را مزه‌دار کرد، آن را به همراه پلو سرو کنید.


توجه داشته باشید که اگر در مواد لازم، میزان نعنا از جعفری بیشتر باشد یا حتی هر دو به یک مقدار مورد استفاده قرار گیرند، خورش تلخ خواهد شد.
- چغاله‌ها را حتما ریز انتخاب کنید؛ به این ترتیب هم سرعت پخت آنها بالاتر می‌رود و هم خورش ظاهر زیباتری پیدا خواهد کرد. در صورتی که مجبور بودید از چغاله‌های درشت استفاده کنید، آنها را مانند باقالا به صورت طولی با چاقو به دو نیم قسمت کنید.
- چغاله‌ها را ابتدا خوب شسته و سپس چوب انتهای آنها را بکنید
منبع:iranchef.com
نکته: برخی برای اینکه کمی رنگ خورش عوض شود یک قاشق رب گوجه فرنگی به آن اضافه می کنند. همینطور می توان بجای آبلیمو یا آبغوره از لیمو عمانی هم استفاده کرد.

: رستوران

تصویر غذا
شام چی داریم؟ - چلو خورشت چغاله بادام

به این غذا رای بدید
تا حالا   نفر به این غذا رای دادند که در مجموع به نظرشون این غذا   بوده است
در ضمن  1555  نفر هم، این دستور پخت رو مشاهده کردند
شما هم می تونید با کلیک روی شكلك ها به این غذا رای بدید
اگر ماوس رو یکم روی هر ستاره نگه داری، بهت نشون میده که معنیش چیهاگر دوست داری نظرات بقیه رو راجع به این غذا بدونی یا اینکه نظرت رو بنویسی که بقیه بخونند به این قسمت یه نگاهی بنداز


خوشحال می شیم که نظرتون رو راجع به این دستور پخت بدونیم


Graph